Flytta Selma till Mariebergsskogen

KARLSTAD : Står i undanskymd vrå

Publicerad: 2012-07-11 07:30
Selma Lagerlöf står lite undanskymd i Karlstad. Kanske är Mariebergsskogen en bättre placering? [Förstora] 

Återinflyttad till Karlstad flanerar jag tillsammans med turister genom denna vackra stad. När man varit borta från en stad under många år känner man sig nästan som, just, en turist.

Dock har jag ju en fundering hur Karlstads ansvariga för turistattraktionerna i denna stad tänker, om de ens gör så, när de låter statyn av Selma Lagerlöf stå i en undanskymd vrå - dit heller inga turister vågar sig även om de skulle hitta dit då statyn ofta är omringad av kraftigt alkoholiserade personer som inte verkar skämmas för sig.

Gick förbi där i dag och såg minst ett tiotal berusade vuxna män, kvinnor högljutt diskutera och där åtminstone en flaska ven genom luften. Ringde polisen som kom, och - åkte (vad jag såg, utan som helst åtgärd).

Mitt förslag är att flytta statyn, varför inte till Mariebergsskogen eller i vilket fall, något ställe dit turister vågar besöka den!

K M

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Skulle du vilja lära dig mandarin, världens största språk?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se