2016-09-02 06:00

2016-09-02 06:00

En bra idé om tomma skolor

ÅRJÄNG:

Jag läste i NWT att tomma skolor i Årjängs kommun eventuellt ska överlåtas till föreningar i kommunen, vilket är en mycket bra idé. Men då hoppas jag att man i föreningens stadgar kräver att det står vad som ska hända om den blir upplöst, så att inte privat vinning styr. En eventuell försäljning av föreningens lokaler ska ske till marknadsvärde och pengarna gå till något behjärtansvärt inom kommunen.

Tyvärr är det nog inte så många eldsjälar som tänker så långt, men det bör en kommun göra när den ger stöd till föreningar.

Olle i Sellegårs

Jag läste i NWT att tomma skolor i Årjängs kommun eventuellt ska överlåtas till föreningar i kommunen, vilket är en mycket bra idé. Men då hoppas jag att man i föreningens stadgar kräver att det står vad som ska hända om den blir upplöst, så att inte privat vinning styr. En eventuell försäljning av föreningens lokaler ska ske till marknadsvärde och pengarna gå till något behjärtansvärt inom kommunen.

Tyvärr är det nog inte så många eldsjälar som tänker så långt, men det bör en kommun göra när den ger stöd till föreningar.

Olle i Sellegårs