Kraftsamla för ett starkare Värmland

Debatt: Science Park

Tiotusenkronorsfrågan är därför hur vi kan kraftsamla kring värmländsk innovation och tillväxt och hur vi på ett bättre sätt kan dra nytta av varandras styrkor, skriver Johan Engström och Lars Appelqvist.
Publicerad: 2012-09-03 07:30
Därför är det hög tid att vi skapar en motor för innovation och tillväxt i form av en Science Park, skriver Johan Engström...
Foto: Jonny Ohlsson/NWT arkiv
 [Förstora] 
...och Lars Appelqvist.
Foto: Peter Östborg/NWT Xtra arkiv
 [Förstora] 

SCB presenterade nyligen statistik som visar att befolkning i Värmland ökar, framförallt i Karlstadsområdet. Det är naturligtvis glädjande. Inte minst då ökningen beror på att det nu är fler som flyttar till hit än härifrån. Låt det bli en sporre i arbetet att stärka vår attraktions- och konkurrenskraft ytterligare!

Att antalet innevånare blir fler är viktigt. När fler väljer att bo och arbeta här ökar skatteintäkterna vilket skapar förutsättningar för viktiga samhällsfunktioner som t ex skola och infrastruktur. Samtidigt leder ökad inflyttning till att kompetensen stärks. Sammantaget förbättras livskvalitén och möjligheterna för både individer och företag.

Just näringslivet har en nyckelroll när det gäller Karlstads och Värmlands framtid. Det är bra men inte tillräckligt att det är trevligt och vackert här, det måste även finnas spännande jobb och goda möjligheter att utveckla sitt företag här.

I dag arbetar många organisationer med att stimulera det regionala näringslivet. Inova gör ett jättearbete för att få fler att satsa på egna eller andras idéer och innovationer. Ung Företagsamhet Värmland tillhör de allra bästa i landet på att få unga människor mer företagsamma och nyligen rapporterades det att rekordmånga unga startar företag. Handelskammaren, Almi, Region Värmland, kommunernas näringslivsenheter och klustren är exempel på andra viktiga och framgångsrika aktörer.

Trots denna mångfald är tillväxten i det värmländska näringslivet inte tillfredställande. Alldeles för få företag växer och antalet nya företag är överlag för lågt. Det må ske i all välmening, men det råder ingen tvekan om att flera aktörer till viss del gör samma saker. Detta dubbelarbete är ett slöseri med resurser som vi inte har råd med. Tiotusenkronorsfrågan är därför hur vi kan kraftsamla kring värmländsk innovation och tillväxt och hur vi på ett bättre sätt kan dra nytta av varandras styrkor. För det kan vi. Det finns många duktiga och drivna människor som kan, vill och vågar bidra till en positiv utveckling.

Därför är det hög tid att vi skapar en motor för innovation och tillväxt i form av en Science Park – en mötesplats där kunskapsintensiva företag, drivna entreprenörer, inkubatorer, kluster och andra organisationer som finns till för att stimulera tillväxt och företagande samlas under ett tak. Det skapar förutsättningar för smartare och effektivare samarbeten. Just nu vänder t ex många företag blickarna mot Norge. Det är ett exempel på där vi kan och måste samordna våra insatser och dra nytta av aktörer som Compare som redan etablerat sig där.

Den naturliga platsen för en Science Park är naturligtvis Karlstads universitet. Ett bra och konkurrenskraftigt universitet är en förutsättning för att regionens långsiktiga utveckling. En Science Park skulle gynna både forskning och utbildning som i sin tur stärker det värmländska näringslivet. Förhoppningsvis finns de här tankarna med i Karlstads kommuns arbete med Karlstad Business Alliance – ett välkommet initiativ eftersom Karlstad är och måste vara regionens tillväxtmotor. Att Karlstad stärks och utvecklas ger positiva effekter i hela länet.

Vi menar att regionen blir starkare av att organisationer som i grund och botten har samma syfte och mål arbetar tätare tillsammans. Och att en Science Park i Karlstad skapar förutsättningar detta. Det skulle vara ett sätt att ta vara på den kultur av samverkan som redan finns – och att lyfta Värmland till nästa nivå.

Johan Engström

Bankchef, Swedbank Karlstad och ordförande, Ung Företagsamhet Värmland

Lars Appelqvist

Vd, Löfbergs och ordförande, Inova

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se