2016-01-19 15:30

2016-01-19 15:30

Många vidare till regionsfinal

CHARLOTTENBERG: Gevärsskytte

Luftgevärsskyttetävlingen Skyttiaden räknas som landets största skyttetävling för ungdomar upp till 25 år.
53 skyttar kom till start när Eda Skyttegille arrangerade distriktsfinal för nämnda tävling, uppe i Gränshallen i Charlottenberg, under helgen.

En plats bland de fem främsta i respektive klass var det som hägrade, då det var det som krävdes för att gå vidare till nästa steg, regionsfinalen.

Västskyttarna fick riktigt god utdelning i den jakten och inte mindre än 14 stycken med västvärmländsk klubbadress tog sig in bland de ”fem”.

– Det blev en hel del till slut, summerade tävlingsledaren Dahn Magnor, som dessutom kunde räkna in tre västvärmländska klassegrar.

Alexander Skau, Arvika, vann L15 rem efter en hård uppgörelse med Maja Kuljunlahti, från Storfors, med 417,1 poäng mot 416,5.

I klass L15 stå var det Kölas Victoria Spennare Olsson som fick kliva upp överst på prispallen efter en lika tät fight med Arvikas Jesper Nilsson, med 370,0 poäng mot 369,5.

Dagens tredje västvärmländska klassegrare hittar vi i L17 där arrangörsklubbens Elin Arnesen tog hem segern med 390,5, närmast före Julia Levin, från Åmotfors, på 385,6.

Övriga som tog sig vidare var trion Felix Nilson, Arvika, Emmy Carlsson, Beted, och Johan Andersson, Eda, från L11, Therese Bråthen, Skillingmark, från L13, Annie Levin, Åmotfors, och Marcus Andersson, Eda, från L15 rem, David Augustsson, Eda, från L17, och Elin Brask, Eda, och Samuel Magnor, Eda, från L20.

Regionsfinalen arrangeras i Kinna den 6 februari.

En plats bland de fem främsta i respektive klass var det som hägrade, då det var det som krävdes för att gå vidare till nästa steg, regionsfinalen.

Västskyttarna fick riktigt god utdelning i den jakten och inte mindre än 14 stycken med västvärmländsk klubbadress tog sig in bland de ”fem”.

– Det blev en hel del till slut, summerade tävlingsledaren Dahn Magnor, som dessutom kunde räkna in tre västvärmländska klassegrar.

Alexander Skau, Arvika, vann L15 rem efter en hård uppgörelse med Maja Kuljunlahti, från Storfors, med 417,1 poäng mot 416,5.

I klass L15 stå var det Kölas Victoria Spennare Olsson som fick kliva upp överst på prispallen efter en lika tät fight med Arvikas Jesper Nilsson, med 370,0 poäng mot 369,5.

Dagens tredje västvärmländska klassegrare hittar vi i L17 där arrangörsklubbens Elin Arnesen tog hem segern med 390,5, närmast före Julia Levin, från Åmotfors, på 385,6.

Övriga som tog sig vidare var trion Felix Nilson, Arvika, Emmy Carlsson, Beted, och Johan Andersson, Eda, från L11, Therese Bråthen, Skillingmark, från L13, Annie Levin, Åmotfors, och Marcus Andersson, Eda, från L15 rem, David Augustsson, Eda, från L17, och Elin Brask, Eda, och Samuel Magnor, Eda, från L20.

Regionsfinalen arrangeras i Kinna den 6 februari.