2015-12-02 17:44

2015-12-02 17:44

Bearded collie vann skönhetstävling

FÖRENINGSNYTT: Arvika Bruksshundklubbs adventsutställning

Arvika Brukshundklubb anordnade den 28 november 2015 inofficiell hundutställning i ridhuset för samtliga hundraser från 4 månader. Det var 242 hundar anmälda av 76 olika raser.Domare var Lennart Abrahamsson, Sinnika Thåg Karlson och Gunilla Karlström.

RESULTATLISTA

BEST IN SHOW

1 Se Uch Alistair's One Look You're Hooked,

Bearded Collie.

Äg Johan Andersson, Hammarö.

2 No Uch Se Uch Badavie Malantur, Saluki.

Äg Ida Skogsberg, Arvika.

3 Se vch Springdust's Awesome-Angel,

Engelsk Springer Spaniel.

Äg Therese Simm, Deje.

4 Gåtfulls Eros, Dalmatiner.

Äg Linda Wennerström, Glava.

BIS-VALP 4-6 MÅNADER

1 Gentleline's Unique, Cavalier King Charles Spaniel.

Äg Maj-Britt Karlsson, Svanskog.

2 Top Cream's Gift Of Love, Golden Retriever.

Äg Angelica Byberg, Värmlands Nysäter.

3 Hällebäcks Dunder, Norsk Älghund Grå.

Äg Cecilia Sundler, Skoghall.

4 Grenebackens Era, Drever.

Äg Camilla & Nicklas Persson, Ekshärad.

BIS-VALP 6-12 MÅNADER

1 Unnie Vom Blausteinsee, Skotsk Hjorthund.

Äg Marina Pettersson, Hagfors.

2 Alistair's You Only Live Once, Bearded Collie.

Äg Veronica Blixt, Askersund.

3 Springdust's Belive In Me, Engelsk Springer Spaniel.

Äg Therese Simm, Deje.

4 Hot Sensation's Dreamhack, Irländsk Röd Setter.

Äg Karin Dyrbäck, Grums.

BIS-VETERAN

1 Honeygardens Lord Nelson, Irländsk Röd Setter.

Äg Elisabeth Säflund, Kil.

2 Sunwind's Grand Slam, Collie långhår.

Äg Helena Ewen, Värmlands Nysäter.

3 Wynntorps Dodde, Golden Retriever.

Äg Anneli Källström, Årjäng.

4 Rld N Se Vch Spanarna's Gissa, Rottweiler.

Äg Ulrika Nilsson, Forshaga.

RESULTATLISTA BARN MED HUND

GRUPP 1

1 Wilja Andersson med Flora

2 Elin Johansson med Pysen

Meja Skoglund med Kippo

Elin Eriksson med Edda

Amelia Jakobsson med Pupuce

Wilda Tikkanen med Holly

GRUPP 2

1 Olivia Nilsson med Amaretto

2 Johanna Johansson med Pysen

Matilda Kolstad med Winnie

Sarah Gurnette med Wilmer

Lova Fjäll med Zelda

Nathalie Johansson med Selma

RESULTATLISTA

BEST IN SHOW

1 Se Uch Alistair's One Look You're Hooked,

Bearded Collie.

Äg Johan Andersson, Hammarö.

2 No Uch Se Uch Badavie Malantur, Saluki.

Äg Ida Skogsberg, Arvika.

3 Se vch Springdust's Awesome-Angel,

Engelsk Springer Spaniel.

Äg Therese Simm, Deje.

4 Gåtfulls Eros, Dalmatiner.

Äg Linda Wennerström, Glava.

BIS-VALP 4-6 MÅNADER

1 Gentleline's Unique, Cavalier King Charles Spaniel.

Äg Maj-Britt Karlsson, Svanskog.

2 Top Cream's Gift Of Love, Golden Retriever.

Äg Angelica Byberg, Värmlands Nysäter.

3 Hällebäcks Dunder, Norsk Älghund Grå.

Äg Cecilia Sundler, Skoghall.

4 Grenebackens Era, Drever.

Äg Camilla & Nicklas Persson, Ekshärad.

BIS-VALP 6-12 MÅNADER

1 Unnie Vom Blausteinsee, Skotsk Hjorthund.

Äg Marina Pettersson, Hagfors.

2 Alistair's You Only Live Once, Bearded Collie.

Äg Veronica Blixt, Askersund.

3 Springdust's Belive In Me, Engelsk Springer Spaniel.

Äg Therese Simm, Deje.

4 Hot Sensation's Dreamhack, Irländsk Röd Setter.

Äg Karin Dyrbäck, Grums.

BIS-VETERAN

1 Honeygardens Lord Nelson, Irländsk Röd Setter.

Äg Elisabeth Säflund, Kil.

2 Sunwind's Grand Slam, Collie långhår.

Äg Helena Ewen, Värmlands Nysäter.

3 Wynntorps Dodde, Golden Retriever.

Äg Anneli Källström, Årjäng.

4 Rld N Se Vch Spanarna's Gissa, Rottweiler.

Äg Ulrika Nilsson, Forshaga.

RESULTATLISTA BARN MED HUND

GRUPP 1

1 Wilja Andersson med Flora

2 Elin Johansson med Pysen

Meja Skoglund med Kippo

Elin Eriksson med Edda

Amelia Jakobsson med Pupuce

Wilda Tikkanen med Holly

GRUPP 2

1 Olivia Nilsson med Amaretto

2 Johanna Johansson med Pysen

Matilda Kolstad med Winnie

Sarah Gurnette med Wilmer

Lova Fjäll med Zelda

Nathalie Johansson med Selma