NWT delägare i nytt utvecklingsbolag

MEDIA: Ska främst satsa på digital publicering

Nya Wermlands-Tidningen håller tillsammans med bland andra Helsingborgs Dagblad och Sydsvenskan på att bilda ett gemensamt utvecklingsbolag.
– Vi samlar resurser och kompetens för att framför allt stärka satsningen på digitala medier.
Publicerad: 2007-06-05 20:42 | Uppdaterad: 2008-08-29 16:33
Det säger NWT:s vice vd tillika ekonomidirektör Boine Gepertz efter att tidningens styrelse beslutat att godkänna att NWT tillsammans med Helsingborgs Dagblad, Sydsvenskan, Gota Media och Skåne Media satsar sammanlagt mellan 10 och 30 miljoner kronor i det nya utvecklingsbolaget under en treårsperiod.
– Arbetet med projektet har pågått under en längre tid och tyngdpunkten ligger på att tillsammans vidareutveckla internetrelaterade funktioner som tidningarnas hemsidor med nya idéer och funktioner. Det gäller att kunna möta konkurrensen från andra utvecklingsbolag som MKT Media och City Gate som ägs av stora mediekoncerner och det gör vi bäst genom att samla våra resurser, säger Boine Gepertz.

Joakim Jardenberg blir vd

Den som planeras bli vd för det nya bolaget som ännu saknar namn är Joakim Jardenberg som i dag är kommersiell utvecklingschef på Helsingborgs Dagblad. Han har med stor framgång byggt ut tidningens hemsida under de senaste åren.
– Var och en är tidningarna relativt små gentemot koncerner som Schibsted och Bonniers och därför är det ett givet sätt att gå samman i en sådan här satsning. När det handlar om pengar är det relativt små investeringar för var och en, men tillsammans blir det en större summa.

Fokus på den lokala marknaden

– Eftersom papperstidningarna går en tuffare framtid till mötes gäller det att utveckla andra tjänster, exempelvis digitala medier, men kanske även gratistidningar. Vi har ett oerhört tydligt fokus och det är att hålla oss till den lokala marknaden eftersom det är den vi kan.
Tanken är att utvecklingsbolaget ska vara fristående och sköta de nya satsningarna, medan tidningskoncernerna i lugn och ro kan arbeta med sin ordinarie utgivning. Någon gång efter sommaren beräknar man att det nya bolaget har startats upp. Alliansen innebär inte någon minskning av personalstyrkan.
Christer Wik
054-19 97 80
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Följer du elitserien i speedway?
Välkommen Oscar
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Flyktig sommarkänsla
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor