Thomas Strandberg passar in en av sina målningar på väggen. I bakgrunden har Hans Westlund fullt upp med samma uppgift.
Thomas Strandberg passar in en av sina målningar på väggen. I bakgrunden har Hans Westlund fullt upp med samma uppgift. Foto: Jens Magnusson

Konstnärer utan koppling till häst

ÅRJÄNG: Kvartett ställer ut på Nordiska travmuseet

Fyra konstnärer gör gemensam sak och ställer ut på Nordiska travmuseet. Trots att ingen av dem har någon särskild koppling till häst, är det just häst som är temat.
Publicerad: 2012-08-28 12:05

Det är tredje året i rad som Thomas Strandberg, Christina Haffling Strandberg, Hans Westlund och Emelie Persson ställer ut tillsammans. Geijerskolan i Ransäter är den gemensamma nämnaren, men egentligen är det slumpen som har lett till att kvartetten funnit varandra.

– Vi har upptäckt att det blir så himla bra när vi gör saker ihop trots att alla har sin egen stil. Det skulle kunna skära sig alldeles kopiöst, men det gör det inte, säger Emelie Persson.

Förstör det vackra

Nordiska travmuseets satsning på utställningar har inneburit att man har tagit ett kliv bort från temat häst. De gästande konstnärerna har dock valt att ta fasta på var man ställer ut.

– Sedan har vi varit inne på hästar tidigare i samband med andra utställningar, säger Thomas Strandberg.

Han fascineras av djurets mångsidighet och den kraftfullhet som förknippas med hästar.

– Men man kan säga att vi förstör det vackra i hästens anatomi fullständigt med våra bilder, säger han och skrattar.

Första med foto

Det är i huvudsak akrylmålningar som ställs ut, men Emelie Persson har valt ett annat spår.

– Jag ställer ut foton och det är faktiskt första gången för min del så jag känner mig lite nervös.

Museichefen Marita Arvidsson glädjer sig åt den kommande månaden.

– Jag tycker att det är jättekul att vi som har det här som vardagsmat får en utställning av personer som inte har den relationen till hästen, säger hon.

Jens Magnusson
0573-76 10 71
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Mat- och drycksidorna riktar sig i dag speciellt till alla som tycker om god mat men som inte vill står i köket för länge. Recept för latmaskar – mycket smak och lite verkstad.

– Karlstadsliv har besökt retrocaféet Tidens melodi som snart öppnar vid Stora torget.

– Fotbollstips.

Webbfrågan
Ser du fram emot fotbolls-EM för damer?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se