
Han fångade rånarna på bild
"Det gick bara på adrenalin"
Han ryckte med sig sin kamera och åkte till banken – och fångade allt.
– Det såg ut som de hade gjort sånt här förut, säger han.
Ena stunden låg han i sängen i väntan på att väckarklockan skulle ringa. Minuter senare stod han bara 30-talet meter från de tungt beväpnade rånarna.
– Det började med att farsan ringde och var uppjagad. ”De rånar banken”, sa han, berättar Morgan Sahlin.
Då blev det full fart. Han slängde på sig kläder, ryckte med kameran och hoppade in i bilen.
– Jag ställde bilen på torget och smög fram. Det första jag fick se var han som patrullerade utanför banken, med automatvapen i händerna.
– Det var tydligt att han ville synas, som att ”här är jag, det här är ett rån så kom inte hit”.
”Inte stressad”
08.43, cirka tio minuter efter att polisen fått larm om rånet, tog han den första bilden. Tre minuter senare fångade kameran hur en av rånarna kommer ut från banken tillsammans med en ur personalen och går mot fastighetens bakgård.
Rånaren gick sedan tillbaka in i banklokalen. Han var inne några minuter innan han kom ut igen.
– Då var han tillsammans med den andre rånaren. De har påsarna med och möter upp vakten innan de går till bilen och hoppar in, berättar Morgan.
Hur upplevde du rånarna?
– De var svartklädda och maskerade. Han som gick utanför och patrullerade verkade trygg, inte det minsta stressad. Det som ut som de hade gjort sånt här förut.
Du var aldrig rädd?
– Nej, det gick bara på adrenalin. Jag tror inte att han såg mig eller att han hade brytt sig om mig.
Klockan 08.54 lämnade rånarna banken, satte sig i bilen och försvann.
– Då tog jag upp telefonen och ringde till en kompis på brandkåren och sa att de skulle förbereda sig på en bilbrand.
09.31 kom larmet till polisens ledningscentral; i skogen sydväst om Töcksfors stod en bil i lågor.







































































