Åtta församlingar blir ett pastorat

ÅRJÄNG

Stiftsstyrelsens arbetsutskott föreslår att de åtta församlingarna i Årjäng och Töcksfors blir ett storpastorat. Detta för att skapa bättre förutsättningar för den kyrkliga verksamheten.
Publicerad: 2012-06-18 20:56

Detta kommer då får gemensamt ansvar för bland annat byggnad och personal. Ekonomi ska frigöra resurser för det som är församlingarnas kärnverksamhet, så som att fira gudstjänst, bedriva barn- och ungdomsverksamhet och mission.

Kyrko- och begravningsavgifterna blir lika över hela kommunen.

Ombildandet föreslås ske från den 1 januari 2014.

Det är stiftstyrelsen, som enligt Kyrkoordningen och efter hörande av församlingarna, tar beslut om att större enheter bildas.

Det hela kommer presenteras närmare under en presskonferens på tisdagsfömiddagen.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer den populära Arbete- och ekonomibilagan.

Den innehåller massor av läsning, 32 sidor, och vi berättar bland annat historien om norrmännen som räddade den hotade Älvsbyhus-fabriken i Vålberg.

– Konsument har testat olika sillsorter lagom till midsommar. Dyrast var inte godast!

– Familjenytt

Webbfrågan
Spelar du golf?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se