Teknikaktier drar nedåt i Asien

Tokyo

Kurserna föll överlag på de ledande asiatiska börserna på onsdagen, inte minst i tekniksektorn. För Tokyobörsens Nikkei 225-index blev det en nedgång på 1,4 procent, medan det bredare Topix-index föll 1,6 procent.
Publicerad: 2012-07-25 08:23

En oväntat svag delårsapport från elektronikjätten Apple dämpade börshumöret. Till detta kom bland annat en sänkt prognos från skrivartillverkaren Lexmark International.

På börsen i Taipei föll Hon Hai, Apples största underleverantör, med 4,3 procent. Quanta, kontraktstillverkare av Apple-datorer, sjönk 2,2 procent.

I Seoul föll Kospi-index med 1,4 procent, till den lägsta nivån på över ett halvår. Där pekade bedömare på ökad oro för att Spanien ska tvingas be om nödlån för att landet ska klara hantera allt stöd som krävs för att landet regioner och banker ska klara sig. Men även där var teknikjättar som LG bland de tunga förlorarna, med kursfall på över 4 procent.

TT-Reuters
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på arbeteekonomi.se

OMX Stockholm PI (kl 08:35)
Ner-0.00% OMX Sthlm 30
Upp8.63 EUR/SEK
Ner6.48 USD/SEK

Nytt på arbeteekonomi.se