Köpte 1 200 hyresrätter i Karlstad

BOSTÄDER: Fastighetsbolaget Willhem i storaffär

Fastighetsbolaget Willhem som ägs av Första AP-fonden har genomfört en stor fastighetsaffär.
Man har köpt 1 263 hyreslägenheter i Karlstad och blir därmed den största privata hyresvärden i stan.
Publicerad: 2012-10-31 07:55 | Uppdaterad: 2012-10-31 17:55

Willhem har köpt lägenheterna av Apartment bostad, ett systerbolag till Akelius. De ligger bland annat i Haga, på Herrhagen, Sommarro och Våxnäs.

– Det här förvärvet gör att vi numera äger och förvaltar 2 392 hyreslägenheter runt om i Karlstad. Det innebär att vi är den största privata hyresvärden i stan, säger Maria Delombre, kommunikations- och marknadschef på Willhem.

Sedan tidigare äger bolaget fastigheter i Karlstads centrum, Skåre, Kronoparken och i Skoghalls centrum. Och Willhem vill satsa vidare på Karlstadsregionen.

Väljer orter som växer

– Vi vill växa på landets tillväxtorter, exempelvis Karlstad, Västerås och Linköping och även ta oss in på nya bland andra Halmstad där vi nyligen köpt lägenheter.

Fastighetsbolaget bildades så sent som i december 2010 av Första AP-fonden som då köpte 11 100 hyresrätter i Stockholm, Göteborg, Malmö, Jönköping, Borås, Karlstad och Linköping. De hade ett sammanlagt marknadsvärde på drygt 7 miljarder kronor.

Viktigt med långsiktighet

Tanken med investeringen som har följts av flera är att AP-fonden ska satsa på ett säkert kort. Bostäder.

– Långsiktighet ska genomsyra våra investeringar och vi anser att bostäder är en trygg säkring av pensionspengarna. Inklusive de köp som vi har gjort under året där vissa fastigheter ännu inte är tillträdda, äger vi nu drygt 13 000 lägenheter, säger Maria Delombre.

Enligt henne kan det bli tal om att utöka innehavet av lägenheter i Karlstad ytterligare om rätt tillfälle uppstår.

Christer Wik
054-19 97 80
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på arbeteekonomi.se

OMX Stockholm PI (kl 08:35)
Upp+0.75% OMX Sthlm 30
Upp8.59 EUR/SEK
Upp6.69 USD/SEK

Nytt på arbeteekonomi.se