
Prima Sport nyöppnar i större lokaler
TORSBY
På onsdagskvällen slår sport- och modebutiken Prima upp dörrarna till nya lokaler.
När Konsum Värmland byggde en ny butik vid Toriarondellen flyttade Pekås in i deras gamla lokaler tillsammans med Euronics. La Rose utvidgade sin butik till att omfatta före detta Euronics och nu är det alltså dags att på nytt börja fylla före detta Pekås med handel. Klockan 18 på onsdagskvällen bjuds det på våfflor, kaffe, saft och livemusik när Prima nyöppnar.
– Jag vet inte hur många gånger jag fått frågan om när vi ska flytta. Nu är det äntligen dags. Det är ju kvällsöppet i hela Torsby på torsdag men vi kör kvällsöppet även på onsdagen så att de andra butiksägarna kan få se nyheterna, säger Eva-Lena Sahlström som driver och äger butiken tillsammans med Mikael Larsson.
– Vi är supernöjda med den nya butiken och det här är en nytändning för hela personalstyrkan, fortsätter hon.
Satsar på norrmännen
Butiksytan är 100 kvadratmeter större än i den tidigare lokalen. Bättre takhöjden innebär också att det får plats mer sport och mode i de nya lokalerna.
– Vi har flera nya märken, bland annat Bergans som norrmännen älskar. Självklart hoppas vi locka fler norska kunder, säger Eva-Lena Sahlström.
Temporär outlet
Hyreskontraktet för den tidigare lokalen löper ut först i maj och planen är att inom kort öppna en Prima Outlet i delar av den lokalen under uppsägningstiden.
– Jag önskar att det här ska leda till att någon mer vill satsa på en butik i Torsby, säger Eva-Lena Sahlström.
I början av nästa år tas resterande del av före detta Pekås i bruk. Då flyttar gatuköket Meba in under tak.
- 11:31: Framtidstro trots konkurshot i gruva
- 09:22: Köpenhamn kör ifrån övriga Danmark
- 22:55: Svagt slut på veckan på Wall Street
- 20:24: Unionen: IT- och telekomavtal klart
- 19:39: Chefsrockader på Volvo PV
- 17:55: Börsen fortsatte ned
- 15:43: News Corp delas i två bolag
- 14:41: USA: Ökat sug efter varaktiga varor
- 14:09: Statens servicecenter bötfällt
- 12:59: Färre börsoptimister







































































