S-förslag kring Inlandsinnovation
VÄRMLAND: Även Värmland och Dalsland bör omfattas
Under Maud Olofssons tid som näringsminister inrättades fonden, Inlandsinnovation, som i dag har tillgång till två miljarder kronor. Fondens arbetsområde handlar om stödområde A, från Torsby och norröver i landet.
– Vi vill att fler områden i landet, däribland hela Värmland och Dalsland, skall ingå i området där fonden kan gå in och satsa, säger riksdagsledamot Ann-Kristine Johansson, (S), till NWT på torsdagen.
– Vi vill att fler områden i landet, däribland hela Värmland och Dalsland, skall ingå i området där fonden kan gå in och satsa, säger riksdagsledamot Ann-Kristine Johansson, (S), till NWT på torsdagen.
Publicerad: 2012-10-19 07:30
Ann-Kristine Johansson menar att problemen i Säffle och de underleverantörer som drabbas av Volvo Bussars planerade nedläggning innebär att det krävs offentligt stöd.
– Vi socialdemokrater hoppas självfallet att vi får med oss regeringen i frågan. Jag har inlett den diskussionen genom att ställa en fråga till näringsminister Annie Lööf om hon är beredd att medverka till den här förändringen.
- 11:42: Skingsley och Flodén till Riksbanken
- 11:42: Forex får varning och straffavgift
- 11:39: Hot mot den svenska modellen
- 11:11: Små rörelser på börsen
- 10:01: Hushållens förmögenhet på ny topp
- 09:59: Skingsley och Flodén till Riksbanken
- 09:45: Industrin minskar investeringarna
- 09:20: Hälsan viktigast på svenska jobb
- 09:02: Victoria Park planerar storaffär
- 08:43: Fortsatt uppåt på Tokyobörsen






































































