Primeblade leder tillväxtligan

SUNNE: Omsättningsökning – hela 325 procent

Det relativt okända Sunne-företaget Primeblade Sweden AB, som tillverkar raklar för tryckeriindustrin, leder Almi Värmlands tillväxtliga över de mest snabbväxande företagen i länet. Primeblade redovisar en omsättningsökning på hela 325 procent mellan de två senaste verksamhetsåren.
– Det känns självfallet bra att vi fått den här utvecklingen. De närmaste åren räknar vid med att fördubbla omsättningen och lönsamheten skall hänga med, säger Allan Lunnerfjord, vd i Primeblade.
Publicerad: 2012-10-18 07:30
Tre av de fyra delägarna i Primeblade Sweden AB, Sunne, fr.h. Allan Lunnerfjord, Anja Lunnerfjord, Arne Arvidsson och verkstadsteknikern Johan Fredriksson trycker på knappen som det står framgång på.
Foto: jonny ohlsson
 [Förstora] 

Raklar är en slags skrapa i rostfritt som ser till att jämna ut beläggningen i maskinerna inom tryckeribranschen. Allan Lunnerfjord var med om att starta Swedev i Munkfors, som i många år tillverkat raklar. 2004 lämnade han företaget och låg enligt gängse regler still i två år för att sedan starta upp produktion av raklar i Sunne.

– Det började i en maskinhall i Maggeby. Nu har vi köpt en industrifastighet på Brårudsområdet.

Konkurrens

Det betyder väl att ni konkurrerar fullt ut med Swedev, som i dag ägs av Munkforssågar?

– Inte avsiktligt, säger Allan Lunnerfjord, med ett lätt leende på läpparna.

Faktum är att de bägge företagen är stora konkurrenter, men Allan Lunnerfjord vill betona att Primeblade utvecklat och förädlat raklarna på olika sätt. Bland annat med nano-material, som framöver kan leda till ännu större tillväxt för företaget.

Primeblad har fyra delägare, Allan Lunnerfjord, Anja Lunnerfjord, Arne Arvidsson och Kenth Sandström. De fyra ägarna kompletterar varandra på ett utmärkt sätt, Allan är vd, Arne är ekonomichef, Kenth är säljare utomlands och Anja håller i produktionsflödet.

Lång livslängd

Primeblade har tre verksamhetsår bakom sig.

– En annan fördel med våra raklar är att de har en lång livslängd. Något som tryckeribranschen självfallet gillar. Det är dyrbart att byta raklar och det innebär också driftsavbrott, säger Arne Arvidsson.

Marknadsmässigt har Primeblade haft fördelar av samarbetet med Millers i Sunne, som har hela världen som sitt arbetsfält.

Nyanställning

Primeblade har brutet räkenskapsår och omsatte 2010-2011 11,2 miljoner kronor. Verksamhetsåret 2011-2012 hade omsättningen stigit till 16,8 miljoner kronor. Innevarande verksamhetsår blir det en stor förbättring. Lönsamheten hänger med. Företaget har tio anställda.

– Vi kommer med stor säkerhet att nyanställa, men vi växer etappvis och kan därför inte tidslägga anställningarna.

Det är tre Sunneföretag i toppen i den värmländska tillväxtligan. Mycket talar också för att Primeblade kan vara 2012 års vinnare i Värmland, men det kan komma fram fler snabbväxande företag i länet i slutet av året.

– Det är ganska unikt att de tre företagen som nu ligger i topp i tillväxtligan kommer från samma kommun, säger Peter Christenson, ansvarig för tillväxtligan i Almi Värmland.

Jonny Ohlsson
054-19 96 96
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta

Källa:

Just nu på arbeteekonomi.se

OMX Stockholm PI (kl 05:30)
Oförändrat0.00% OMX Sthlm 30
Ner8.55 EUR/SEK
Upp6.62 USD/SEK

Nytt på arbeteekonomi.se