Hemcheck får nya delägare

KARLSTAD: Får in tre miljoner kronor i emissionen

Inovas inkubatorföretag, Hemcheck, Karlstad, får nya delägare. Det är Almi Invest och ägare i medicinteknikföretaget Calmark, som beslutat att investera totalt tre miljoner kronor i företaget.
Publicerad: 2012-10-12 07:30

Med ny teknik effektiviserar Hemcheck blodprovstagningar och minskar patientens lidande och förbättrar läget för överbelastade akutmottagningar. Instrumentet Hemcheck utvecklat gör det möjligt att redan vid blodprovningstillfället, när kanylen fortfarande sitter kvar i armen, ta reda på om provet är brukbart för analys eller om det skall tas om. Det som gör vissa blodprov obrukbara är trasiga blodkroppar, vilka kallas för hemolys.

Annlie Brolinson, vd för Hemcheck, är självfallet glad över det ekonomiska tillskottet.

– Det innebär att vi nu kan ta steget från en prototyp till en CE-märkt produkt som kan släppas på marknaden. Det är bra för Hemcheck att få en engagerad ägargrupp med kunskap och nya infallsvinklar för utvecklingen av både produkten och företaget.

Jonny Ohlsson
054-19 96 96
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på arbeteekonomi.se

OMX Stockholm PI (kl 08:35)
Ner-0.60% OMX Sthlm 30
Upp8.59 EUR/SEK
Upp6.64 USD/SEK

Nytt på arbeteekonomi.se