Nytt konsultföretag till Karlstad
Xlent Consulting Group är ett nordiskt konsultbolag som fokuserar på att hjälpa företag och organisationer att öka affärsvärdet i sina kund- och affärsrelationer. Företaget finns på sju orter – Stockholm (huvudkontor), Karlstad, Örebro, Sundsvall, Hudiksvall, Östersund och Oslo – och har totalt cirka 200 anställda.
Xlent Karlstad startades officiellt 1 oktober med tre anställda - Lennart Florell (vd), Patrik Nyman och Carina Lill. Ytterligare tre konsulter är redan anställda och fler är på gång:
– Vår avsikt är givetvis att växa", deklarerar Lennart Florell.
Lennart Florell är sedan tidigare ledamot i styrelsen för Compare:
– Compare är en regional samverkansorganisation som erbjuder en unik styrka för våra intressentföretag, säger han: "Compare bidrar till att göra oss kända på den lokala marknaden - både bland kollegor och kunder”.
Xlent ser också stora möjligheter att dra nytta av de satsningar som Compare gör: "Initialt gäller det satsningen på Norge-marknaden där även vi ser mycket stora affärsmöjligheter", säger Lennart Florell.
- 23:01: Texas stämmer BP för oljeolyckan
- 15:37: Ungerskt tips ledde till Statoilräd
- 14:51: Apples vd vittnar inför senatpanel
- 11:30: Sämre tillväxt än väntat för Mexiko
- 10:57: Kina vill bygga världens högsta damm
- 07:18: Yahoo + Tumblr = sant?
- 02:54: Lunds låneskuld ökar
- 22:18: Stark avslutning på USA:s börsvecka
- 19:32: Sänkt betyg för Slovenien
- 17:25: Klädfabriker i Bangladesh öppna igen









































































