Hamburgerjätte ska öppna 50 nya restauranger

VÄRMLAND: I Värmland anställer McDonalds 25 personer i höst

McDonalds i Sverige ska öppna 50 nya restauranger och anställa 2 000 personer under de kommande fem åren. Det berättar företagets svenska vd John Atherton.
– Även i Värmland går det bra och vi ska anställa ytterligare 25 personer i höst, säger Patrik Hjelte som driver åtta av restaurangerna.
Publicerad: 2012-10-05 07:30 | Uppdaterad: 2012-10-05 09:18
LÄS OCKSÅ:
Snabbmatkedjan McDonalds planerar att öppna 50 nya restauranger inom de kommande fem åren i Sverige. Det ger 2 000 nya jobb, berättar Sverige-vd:n John Atherton till vänster. Redan i höst ska den värmländske franchisetagaren Patrik Hjelte anställa 25 personer.
Foto: Christer Wik
 [Förstora] 
McDonalds har tio restauranger i Värmland, varav Patrik Hjelte till vänster driver åtta av dem. Under torsdagen besökte företagets Sverige-vd John Atherton honom för att diskutera den positiva utvecklingen och planerna på fler restauranger.
Foto: Christer Wik
 [Förstora] 

Vi äter allt mer snabbmat och i takt med det ökar antalet sådana restauranger. Max har växt kraftigt de senaste åren och nu väljer även McDonalds med 217 restauranger och 60 procent av marknaden att skruva upp expansionstakten.

– De senaste åren har vi investerat 600 miljoner kronor i de anläggningar som vi har, men nu ska vi gå vidare och satsa på att bygga ett stort antal nya. De kommande fem åren är planen att öppna 50 nya restauranger i Sverige och det innebär 2 000 nya jobb inom McDonalds, säger John Atherton som på torsdagen besökte Karlstad.

Han beskriver den svenska marknaden som stenhård, men som en av de bästa i Europa och hyllar den svenska regeringen för att man halverade restaurangmomsen vid årsskiftet.

Har anställt 600

– Det var modigt gjort och har lett till att vi har kunnat anställa ytterligare 600 personer. Nu arbetar totalt 12 000 personer inom McDonalds i Sverige och snittåldern är 21 år så vi bidrar ju verkligen till att ge ett stort antal ungdomar ett första jobb på arbetsmarknaden. Det är extra viktigt när ungdomsarbetslösheten är så hög, säger John Atherton.

I Värmland ser det också bra ut för McDonalds. Franchisetagaren Patrik Hjelte som driver åtta av de tio restaurangerna har upplevt en stark tillväxt under 2012.

”Mitt bästa år”

– Vi har så här långt haft 4–5 procent fler gäster och totalt är det är mitt bästa år hittills. En stor förklaring till det är de sänkta priserna, men vi har även öppnat en ny restaurang i Töcksfors där 40 personer har anställts. Försäljningsökningen gör dock att vi behöver anställa ytterligare 25 personer i höst, säger Patrik Hjelte.

Han ser framför sig ännu fler McDonalds restauranger även i Värmland de kommande åren.

– Vi följer bland annat med stort intresse planerna för Eriksberg i Karlstad där det kan bli aktuellt med en etablering. Dagens fyra restauranger i Karlstad kan kanske växa till fem till sju stycken på sikt. Vi funderar på Välsviken, men det kan bli för nära den vi har på Nobelplan.

Christer Wik
054-19 97 80
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på arbeteekonomi.se

OMX Stockholm PI (kl 10:46)
Upp+0.07% OMX Sthlm 30
Ner8.55 EUR/SEK
Upp6.61 USD/SEK

Nytt på arbeteekonomi.se