Nytt campus invigdes mitt i skidbacken

SÄLEN: Möjliggör högskolestudier på distans

Nu är det möjligt att bedriva högskolestudier på distans i Sälenfjällen. Nyligen invigdes ett nytt campus mitt i skidbacken. i Lindvallen. Därmed får studenterna möjlighet att kombinera studier med arbete, samtidigt som de har tillgång till ett rikt friluftsutbud.
Publicerad: 2012-10-05 12:07
Ett nytt campus har invigts i Sälenfjällen. Vid invigningen fanns bland andra Jonas Bauer, destinationschef på Skistar Sälen, på plats. Till vänster om honom Camilla Sundqvist, Skistar, samt studenterna Jonas Edlund och Eva Johannesson.
Foto: Helen Holquist
 [Förstora] 

SkiStar Sälen har undersökt intresset bland de säsongsanställda för högskolestudier på distans, det visade sig att 80 procent av de cirka 2 000 säsongsanställda var positiva till den möjligheten.

– Vi är väldigt stolta över att det redan nu är 28 medarbetare som valt denna möjlighet och vi ser stor potential att detta kommer växa. Att studielokalen dessutom ligger mitt i skidbacken känns som en perfekt studiemiljö, säger Jonas Bauer, destinationschef på SkiStar Sälen.

Samarbeten

Undersökningens resultat bidrog till att SkiStar Sälen inledde ett samarbete med Högskolan Dalarna, samt Lärcentrum i Malung-Sälens kommun.

Tanken är att både säsongsanställda och årsanställda ska kunna bedriva studier på högskolan eller komvux. Fördelarna för företagarna i Sälen är att de kan behålla komptenta medarbetare under längre tid.

Vid Lärcentrum i Sälens By så kommer det att finnas lokaler tillgängliga för tenta skrivningar och föreläsningar. Studenterna har möjlighet att hyra personalboende under barmarksperioden till studenthyra.

För regional utveckling

Anledningen att Högskolan Dalarna valt att engagera sig i projektet är att en av deras uppgifter är att hjälpa till att skapa regional utveckling.

Helen Holmquist arbetar vid Högskolan Dalarna, hon är projektledare för satsningen i Sälen. Hon framhåller att kurserna är öppna att läsa för vem som helst, det gäller inte bara anställda på Skistar.

Studenterna kan välja kurser ur hela det distansutbud som högskolan har.

– De kan läsa allt ur hela vårt distansutbud. Vi har haft kurser där tidigare i samarbete med lärcentrum i byn, då var det fyra kurser varje höst som vi erbjöd. Skillnaden nu är att studenterna kan välja kurser hela distanssortimentet. Vi öppnar upp mycket mer gör det mer tillgängligt i och med distansstudierna. Dessutom har Skistar ordnat med en lokal i Lindvallen, säger Holmquist och fortsätter:

– Det är nu 16 studenter som kommer att plugga mot Högskolan Dalarna och tolv stycken studenter som pluggar mot någon annan högskola.

Göran Persson
0280-79 19 90
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Fördelar med disstansstudier i fjällen
  • Flexibel möjlighet att kombinera distansutbildning med säsongsarbete
  • Arbetsmöjligheter under vintern minskar behovet av studielån
  • Rabatterad studenthyra
  • Studentrabatter
  • Attraktiv studiemiljö med stort utbud av friluftsaktiviteter
  • Träning och hälsoaktiviteter i fjällmiljö

Källa: Skistar

Just nu på arbeteekonomi.se

OMX Stockholm PI (kl 09:34)
Ner-1.33% OMX Sthlm 30
Ner8.58 EUR/SEK
Ner6.47 USD/SEK

Nytt på arbeteekonomi.se