Uddeholm tar hjälp av ny teknik
HAGFORS: Säljer stål via app i smarta telefoner
– Vi satsar på en mycket avancerad app, kanske den mest avancerade industriappen i landet, säger Boo Rundquist, informationschef i Uddeholm.
Foto: Peter Nilsson [Förstora]
Foto: Peter Nilsson [Förstora]
Appen som från början var en teknik för lek och spel bland ungdomen har alltså fått en högst seriös användning.
– Vi har alltsedan vi inledde app-diskussionen inom bolaget ansett det viktigt att den skulle utvecklas av proffs och på alla sätt stärka vårt redan starka varumärke. Vi fann proffsen vid ett av världens största IT-företag, Sogeti, säger Boo Rundquist.
Med den nya satsningen visar Uddeholm och Sogeti att appen blivit en viktig komponent i affärs- och kommunikationstrategin även för stora industriföretag.
Cirkeln är sluten
Extra spännande i sammanhanget är att Sogetis avdelning i Karlstad, som ligger bakom utvecklingen, har sitt ursprung i Värmlandsdata som bland annat ägdes av Uddeholm. Därefter har det runnit mycket vatten under broarna.
– Man kan i princip säga att cirkeln är sluten. Vi var tidigt med om att utveckla datatekniken i Värmlandsdata. Nu får vi tillbaka ny teknik som kommer att gynna bolaget i sin försäljning och produktinformation, säger Boo Rundquist.
Therese Sinter är informationschef i Sogeti. Hon menar att de värden Uddeholm tillförs genom appen är nydanande gränssnitt för produktkommunikation med kunder och ett effektivt verktyg för säljkåren. Samtidigt visar Uddeholm att man är en attraktiv och modern arbetsgivare.
Detta finns i appen
Vad finns det då för information i appen?
Där återfinns produktprogrammet, branschnyheter och tips kring verktygsstålet. Det finns produktväljare, resurser för enhetskonvertering och hur man räknar ut vikt eller dimensioner för olika former av Uddeholms verktygsstål.
– Där finns också uträkningar hur mycket man kan spara eller tjäna på att använda just Uddeholms produkter. Dessutom synliggör Uddeholm sin närvaro i sociala medier. Jag vill hävda att det vi beställt av Sogeti är en digital bibel, säger Boo Rundquist.
En app är ett litet mobildatorprogram som man installerar i sin smarta telefon för att ge den mer funktioner. Man laddar ned appen från en speciell butik i telefonen. Det går också att ladda ned en app till datorn och föra över till telefonen manuellt.
- 20:23: Uppåt på börsen
- 19:00: E-handeln växer så det knakar
- 18:02: Muller förhörs i Saab-utredningen
- 17:16: De sänker boräntorna
- 17:02: Luxemburg vill stävja skattefusk
- 16:20: Åtta av tio ser på fler skärmar
- 16:13: Saabutredningen fortsätter
- 16:10: Lyft för bostadsförsäljningen i USA
- 16:04: Luxemburg vill stävja skattefusk
- 15:33: Åtta av tio ser på fler skärmar






































































