Två kvinnor Årets företagare

EDANE

Det blev två kvinnor som driver ett vandrarhem resopektive en matbutik som delar priset Årets företagare i Edane.
Publicerad: 2012-09-06 07:30

Vid Edanebygdens dag uppvaktades Monica Olsson, Ica Ringen och Anna Magnusson, Brunskogs vandrarhem med var sitt hedrande diplom av den ideella företagarföreningens ordförande Jan Fogelberg.

Motiveringarna löd:

”Brunskogs vandrarhem har de senaste åren utvecklats av Anna och Per till att bli ett av Sveriges mest uppskattade vandrarhem. Ett bevis på detta är att bland de 320 vandrarhem som finns har Brunskogs vandrarhem kommit på silverplats två år i rad när det gäller Årets kudde.

När många andra landsortsbutiker ger upp och avvecklar har Ica Ringen gått mot strömmen och visat att det finns en framtid även för mindre butiker . Anette och Mikael med personal har genom hårt arbete, trevligt bemötande, bra öppettider och att hela tiden arbeta med förbättringar utvecklat affären till ett föredöme för andra landsortsbutiker.”

Thomas Nilsson
054- 19 98 21
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på arbeteekonomi.se

OMX Stockholm PI (kl 17:30)
Ner-2.40% OMX Sthlm 30
Upp8.59 EUR/SEK
Upp6.64 USD/SEK

Nytt på arbeteekonomi.se