Viktigt med offensivt styrelsearbete

KARLSTAD: Stora styrelsedagen ger företagen svaren

– Jag kan inte nog betona värdet och vikten av ett offensivt och effektivt styrelsearbete och att familjeägda företag tänker på att ta in externa ledamöter i styrelsen. I Värmland har de familjeägda företagen haft uppenbara svårigheter att ta till sig detta, säger advokat Lena Kvillerud, ordförande i Styrelseakademien i Värmland.
– Nu har de familjeägda företagen och alla andra företag chansen att få goda råd och tips av kända styrelseproffs vid stora styrelsedagen i Karlstad den 20 september.
Publicerad: 2012-08-31 12:30
Missa inte stora styrelsedagen i Karlstad den 20 september. Den uppmaningen riktar advokat Lena Kvillerud, ordförande i styrelseakademien i Värmland, till de värmländska företagen och deras ägare.
Foto: Jonny Ohlsson
 [Förstora] 

Bland annat kommer de bägge guldklubbevinnarna 2011 i Sverige, Lars-Erik Nilsson och Lars-Göran Johansson att medverka. Lars-Erik Nilsson tog över som ordförande i börsnoterade IT-företaget Axis i ett kritiskt läge. Under hans ordförandeskap har Axis fått en enastående tillväxt och stadig hög lönsamhet. Bolaget kan sägas vara världsledande inom sitt gebit, att erbjuda nätverksvideo för professionella installationer.

Lars-Göran Johansson fick gulklubban för onoterade bolag. Han har som ordförande i finteknikföretaget Will bidragit till bolagets utveckling att bli ett internationellt spetsföretag.

Verkligt styrelseproffs

En annan intressant gäst på stora styrelsedagen är initiativtagaren och grundaren av Styrelseakademien i Sverige, Öjvind Norberg, Stockholm. Han är delägare i ett 20-tal bolag och ordförande i ett tiotal bolag, bland annat i ishotellet i Jukkasjärvi.

– En mycket stor fråga som ofta kommer lite i skymundan är vad ägarna egentligen vill uppnå med sitt företag. Detta gör det svårt att fatta de rätta besluten i styrelsen.

Hur många externa ledamöter behöver ett företag?

– I ett företag med en omsättning på mellan 25-50 miljoner kronor bör det finnas minst två externa ledamöter.

Tror du att det är så i den typen av företag i Sverige och Värmland?

– Svaret är nej. Därför bör vi fortsatt slå på stora trumman och att företagens ägare tar till sig budskapet.

Hon lämnade HQ AB

Karlstads-sonen och investeraren ,Mikael Solberg och Catharina Lagerstam, styrelseproffs som doktorerat inom finansiella risker finns också med på stora styrelsedagen. Mest känd blev hon 2010 då hon avgick ur styrelsen för HQ AB. Hon fick Veckans affärers pris som ” Årets Ryggrad 2010”.

Nu hoppas Styrelseakademien i Värmland på fullsatt på Elite Stadshotellet den 20 september.

– Det här är ett tillfälle som de värmländska företagen och företagens ägare inte får missa, säger Lena Kvillerud.

Jonny Ohlsson
054-19 96 96
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på arbeteekonomi.se

OMX Stockholm PI (kl 17:30)
Upp+0.52% OMX Sthlm 30
Ner8.54 EUR/SEK
Upp6.64 USD/SEK

Nytt på arbeteekonomi.se