Mångmiljonsatsning säkrar lokal vattenkraft

SVANSKOG: Nya turbinrör på plats

Framtiden för lokalt producerad vattenkraft ser ljus ut.
Tack vare upprustning av kraftstationen Näs är elproduktionen säkrad i minst 40 år framöver.
Publicerad: 2012-08-13 07:45 | Uppdaterad: 2012-08-13 09:46
De nya turbintuberna vid Näs kraftstation är drygt 80 meter långa och har en diameter på 1,5 meter. Turbintuberna är specialtillverkade av Åmåls Strålkonstruktioner AB.
Foto: Pressbild
 [Förstora] 
Näs kraftstation är Svaneholms Energis största kraftstation och producerar varje år cirka 3,5 miljoner kilowattimmar. De nya investeringarna säkerställer lokal elproduktion i minst 40 år framåt.
Foto: Pressbild
 [Förstora] 

Svaneholm Energi producerar el av småskalig vattenkraft vid tre kraftstationer: Svaneholm, Näs och Viksfors.

För två år sedan byggdes en helt ny station i Svaneholm, den tidigare hade då varit i bruk sedan 1921:

– Den hade varit i bruk dygnet runt i 90 års tid. Helt otroligt egentligen, säger Leif Larsson, bolagets vd.

Investeringarna, ihop m kostade omkring 9 miljoner kronor.

Nu satsar bolaget på den största kraftstationen, Näs.

Stationen ska under hösten rustas upp för 4 miljoner kronor.

– Vi ska bland annat byta alla tuber samt styr- och reglersystem. Tanken är att den stationen får nya miljöcertifikat vid årsskiftet,

Två lokala företag: Åmåls Stålkonstruktioner och Skoogs Kranar är involverade i projektet.

– Det är roligt att kunna gynna lokala företag. Vi har varit väldigt nöjda så här långt, säger Leif Larsson.

Flera fördelar

Han menar att vattenkraften har flera fördelar jämfört med andra energikällor:

– Vattenkraften är inte beroende av väder eller vind. Till viss del går det också att spara vatten och använda det när det behövs.

– Dessutom stör inte vattenkraften människor på samma sätt som till exempel vindkraften och kan också hjälpa till att reglera sjöarnas vattennivåer.

Vilka nackdelar ser du med vattenkraften?

– Vattenkraften har såklart emot sig att den stör art- och djurlivet, framför allt fiskarnas vandringsleder. Produktionen får effekter på naturen och vi arbetar ständigt med att försöka motverka störningar. Vi har bland annat byggt fiskvägar tillsammans med länsstyrelsen.

Helena Ingman
0532-76 10 51
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Producerar 6 miljoner kilowattimmar

Svaneholms Energi är systerbolag till Svaneholms bruk.

Bolaget producerar miljövänlig energi av småskalig vattenkraft vid tre kraftstationer i Svaneholm, Näs och Viksfors.

Varje år producerar kraftstationerna omkring 6 miljoner kilowattimmar.

Det motsvarar årsbehovet hos omkring 400 normalstora villor.

Den största stationen, Näs, har varit i drift sedan 1920-talet.

Tack vare upprustning tilldelas Näs nya miljöcertifikat vilka säkerställer lokal elproduktion i minst 40 år till.

Källa: Svaneholms Energi

Just nu på arbeteekonomi.se

OMX Stockholm PI (kl 05:30)
Oförändrat0.00% OMX Sthlm 30
Upp8.59 EUR/SEK
Ner6.48 USD/SEK

Nytt på arbeteekonomi.se