Värmländska producenter inte drabbade

KRISTINEHAMN: Cabby och Nordic går mot trenden

Nordic husbilar i Kristinehamn har inte känt av nedgången i branschen, tvärt om. När andra pratar om varsel tar de in extra personal för att klara ordertoppar. Det berättar Stefan Andersson, marknadschef.
Publicerad: 2012-08-06 21:20 | Uppdaterad: 2012-08-06 23:12
Stefan Andersson på Nordic husbilar förklarar att deras orderbok är fullare än någonsin trots nedgången för branschen i stort.
Foto: Adina Magnusson
 [Förstora] 

– Jag tycker inte att våran bransch har tappat. Det känns snarare som att sådana som inte ska vara på marknaden som hoppat in när det går uppåt som försvunnit, säger Stefan Andersson.

Han säger att branschen i stort har gått ner under året men själva har de allt mer nischat sig genom att förutom vanliga husbilar sälja specialvagnar. I början av sommaren levererade de en rullande veterinärstation och Nordic har tidigare byggt både vårdcentral och polisstation i husbilsskepnad.

– Vi är så unika så vi har inte blivit drabbade på samma sätt i och med att vi har nischat oss, säger han.

Att minska antalet anställda är det inte tal om.

– Vi tar in folk i stället, skrattar Stefan Andersson.

Inte heller på Cabby i Kristinehamn ser man dystert på framtiden även om juni och juli har varit sega. VD Hans Lind förklarar att de under sommaren sålt mer av långa vagnar än året innan medan försäljningen av kortare vagnar har minskat.

– Det är nog inte svårare än att det har varit för dåligt väder. Folk har valt att lägga sina pengar på en resa till solen eller något annat. Men det har inte varit någon bra period för några kapitalvaror, säger Hans Lind.

Än så länge har Cabby inte påverkats personalmässigt utan man har kunnat återanställa i princip alla som varslades förra året.

Adina Magnusson
0550-41 25 51
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på arbeteekonomi.se

OMX Stockholm PI (kl 08:35)
Ner-0.60% OMX Sthlm 30
Upp8.59 EUR/SEK
Upp6.64 USD/SEK

Nytt på arbeteekonomi.se