2016-09-02 15:20

2016-09-02 15:20

ÅSK rivstartar säsongen

ISHOCKEY: Nordic youth trophy återkommer till Åmål

Åmåls SK firar den här säsongen 40 år. Firandet inleds med tre turneringar på lika många helger nu i september.

I går genomförde klubbens a- och juniorlag säsongens första ispass. Och redan om en vecka drar säsongens första turnering i Åmåls ishall i gång.

Nästa helg, 9-11 september, möter Bohuslän-Dal Blekinge, Gotland, Södermanland, Västergötland samt Örebro län i kvalet till Tv-pucken. Helgen därefter, 16-18 september, avgörs traditionella Åmålscupen för seniorlag. Åmåls SK möter då seriekollegan Kils AIK, division 2-laget Sörhaga/Alingsås HK och det norska division 1-laget Bergen IK.

43 lag i NYT

Sedan några veckor tillbaka är det även klart att ÅSK får arrangera Färjestad hockeyallians cup, Nordic youth trophy, för U13-spelare den 23 till 25 september. I turneringen gästas klubben av lag från Helsingborg, Linköping, Bäcken, Lidingö samt norska Hasle/Lören från Oslo.

46 lag är anmälda till U13-turneringen i Nordic youth trophy. Övriga spelorter är Arvika, Vålberg, Grums, Kil, Filipstad och Hammarö.

I går genomförde klubbens a- och juniorlag säsongens första ispass. Och redan om en vecka drar säsongens första turnering i Åmåls ishall i gång.

Nästa helg, 9-11 september, möter Bohuslän-Dal Blekinge, Gotland, Södermanland, Västergötland samt Örebro län i kvalet till Tv-pucken. Helgen därefter, 16-18 september, avgörs traditionella Åmålscupen för seniorlag. Åmåls SK möter då seriekollegan Kils AIK, division 2-laget Sörhaga/Alingsås HK och det norska division 1-laget Bergen IK.

43 lag i NYT

Sedan några veckor tillbaka är det även klart att ÅSK får arrangera Färjestad hockeyallians cup, Nordic youth trophy, för U13-spelare den 23 till 25 september. I turneringen gästas klubben av lag från Helsingborg, Linköping, Bäcken, Lidingö samt norska Hasle/Lören från Oslo.

46 lag är anmälda till U13-turneringen i Nordic youth trophy. Övriga spelorter är Arvika, Vålberg, Grums, Kil, Filipstad och Hammarö.