2016-07-28 11:31

2016-07-28 11:33

IFK dominerade derbyt

FOTBOLL: "Vi borde ha gjort fler mål"

IFK Åmål vann med 2–0 mot IF Viken under onsdagens träningsmatch på Örnäsvallen. Hemmalaget hade 17 nya spelare, medan Viken saknade 12 av sina.
– Vi borde ha gjort fler mål, säger IFK Åmåls tränare Conny Johansson som inte var helt nöjd.

Det var ett påfyllt IFK Åmål och ett utarmat IF Viken som möttes på Örnäsvallen under onsdagskvällen. IFK har under den senaste veckan tagit emot 17 spelare från länder som Brasilien, Frankrike och USA som ska provspela för Åmålslaget inför höstsäsongen.

Viken saknade däremot 12 av sina spelare, däribland Björn och Lasse Jingfors, Erik Svanström, Tobias Johansson och Rasmus Facht. Det var alltså inte särskilt konstigt att det var IFK Åmål som hade störst bollinnehav på Örnäsvallen.

– IFK var det bättre laget, det är inte mycket att orda om. Men de skapade inte särskilt många målchanser, säger IF Vikens tränare Magnus Wallin.

Backade hem

Vikens taktik var nämligen att ligga defensivt och täcka ytorna, vilket de lyckades bra med.

– Mittbacken Anton Björquist är en junior som verkligen visade framfötterna. Jag skulle säga att han var matchens bästa spelare, i alla fall i vårt lag. Han gjorde många bra brytningar och låg hela tiden rätt i position, säger Magnus Wallin.

En annan junior som gjorde bra ifrån sig i Viken var Nebil Mohammed Ali.

Snyggt ledningsmål

Men Vikens försvarsspel räckte inte för att hålla nollan. I slutet på första halvlek slog IFK-spelaren Claiton Guiomaryno från Brasilien ett distansskott, 30 meter från mål, och träffade målvaktens vänstra kryss.

– Målet var riktigt snyggt. Det märks att Claiton har spelat på en hög nivå innan han kom till oss, säger IFK Åmåls tränare Conny Johansson.

Ledningen utökades till 2–0 i början av andra halvlek. Claiton Guiomaryno slog en hörna som amerikanen Cisse Yacouba styrde in i mål. Resultatet höll sedan i sig fram till slutsignalen.

– Vinsten var rättvis. Vi gjorde en bra match med många individuella prestationer. Men med tanke på hur vi dominerade spelet borde vi ha gjort fler mål. Det är fortfarande en bit kvar tills de nya spelarna har spelat ihop sig, säger Conny Johansson.

Det var ett påfyllt IFK Åmål och ett utarmat IF Viken som möttes på Örnäsvallen under onsdagskvällen. IFK har under den senaste veckan tagit emot 17 spelare från länder som Brasilien, Frankrike och USA som ska provspela för Åmålslaget inför höstsäsongen.

Viken saknade däremot 12 av sina spelare, däribland Björn och Lasse Jingfors, Erik Svanström, Tobias Johansson och Rasmus Facht. Det var alltså inte särskilt konstigt att det var IFK Åmål som hade störst bollinnehav på Örnäsvallen.

– IFK var det bättre laget, det är inte mycket att orda om. Men de skapade inte särskilt många målchanser, säger IF Vikens tränare Magnus Wallin.

Backade hem

Vikens taktik var nämligen att ligga defensivt och täcka ytorna, vilket de lyckades bra med.

– Mittbacken Anton Björquist är en junior som verkligen visade framfötterna. Jag skulle säga att han var matchens bästa spelare, i alla fall i vårt lag. Han gjorde många bra brytningar och låg hela tiden rätt i position, säger Magnus Wallin.

En annan junior som gjorde bra ifrån sig i Viken var Nebil Mohammed Ali.

Snyggt ledningsmål

Men Vikens försvarsspel räckte inte för att hålla nollan. I slutet på första halvlek slog IFK-spelaren Claiton Guiomaryno från Brasilien ett distansskott, 30 meter från mål, och träffade målvaktens vänstra kryss.

– Målet var riktigt snyggt. Det märks att Claiton har spelat på en hög nivå innan han kom till oss, säger IFK Åmåls tränare Conny Johansson.

Ledningen utökades till 2–0 i början av andra halvlek. Claiton Guiomaryno slog en hörna som amerikanen Cisse Yacouba styrde in i mål. Resultatet höll sedan i sig fram till slutsignalen.

– Vinsten var rättvis. Vi gjorde en bra match med många individuella prestationer. Men med tanke på hur vi dominerade spelet borde vi ha gjort fler mål. Det är fortfarande en bit kvar tills de nya spelarna har spelat ihop sig, säger Conny Johansson.

  • Emma Bäckström